sobota, 17 marca 2018

Koronka na cześć św. Józefa


(odmawia się na zwyczajnej koronce różańcowej)
Na krzyżyku:
Pozdrawiam Cię, święty Józefie, łaski Bożej pełen, błogosławionyś Ty między mężami i błogosławiony owoc żywota najczystszej Oblubienicy Twojej, Jezus. Święty Józefie, Piastunie Dzieciątka Jezus i Oblubieńcze Niepokalanej Dziewicy, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Na dużych paciorkach (zamiast Ojcze nasz):
Jezu, Maryjo, święty Józefie, Wam oddaję serce, ciało i duszę moją.
Jezu, Maryjo, święty Józefie, bądźcie ze mną przy skonaniu.
Jezu, Maryjo, święty Józefie, niech przy Was w pokoju oddam duszę Bogu.
Na małych paciorkach (zamiast Zdrowaś Maryjo):
Święty Józefie, Przyjacielu Serca Jezusowego, módl się za nami.
Na zakończenie koronki:
Pod twoją obronę uciekamy się, święty Józefie, mniemany Ojcze Wcielonego Syna Bożego. Naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Ojcze chwalebny i błogosławiony. Opiekunie nasz, Patronie nasz, Pocieszycielu nasz, z Twoim mniemanym Synem najmilszym Jezusem nas pojednaj, Twojemu Synowi nas polecaj, Twojemu Synowi najmilszemu nas oddawaj.
W. Módl się za nami, święty Józefie.
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:

Prosimy Cię, Panie, abyśmy wsparci zasługami świętego Józefa, Oblubieńca Przenajświętszej Rodzicielki Twojej, za Jego przyczyną i wstawiennictwem otrzymali to, czego prośbami własnymi uzyskać nie możemy. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
W. Niech będzie błogosławione imię świętego Józefa.
O. Teraz i na wieki.

Różaniec świętego Józefa


Różaniec świętego Józefa składa się z 60 paciorków na pamiątkę 60 lat, które święty Józef - według pobożnej tradycji - przeżył na ziemi.
Różaniec składa się z 15 części, a każda część z 4 paciorków: jednego białego większego i trzech niebieskich mniejszych. Biały paciorek przypomina nam czystość świętego Józefa, a trzy niebieskie - Jego nieustanne rozmyślanie o rzeczach niebieskich.
Tajemnice poszczególnych części Różańca świętego Józefa są takie same, jak Różańca NMP.
Przy białym paciorku:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony Twój przeczysty Oblubieniec Józef, Opiekun błogosławionego owocu Twego łona, Jezusa (któregoś Ty, o Panno, z Ducha Świętego poczęła).
Święta Maryjo, Matko Boża i święty Józefie, módlcie się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
(za każdym razem dodaje się inną tajemnicę)
Na niebieskich paciorkach:
  1. Niech będą pochwaleni Jezus, Maryja i Józef.
  2. Niech będą pochwaleni Jezus, Maryja i Józef.
  3. Niech będą pochwaleni Jezus, Maryja i Józef i błogosławieni Twoi święci rodzice Joachim i Anna, z których poczęłaś i urodziłaś się bez zmazy pierworodnej, o Przenajświętsza Panno Maryjo.
Na zakończenie różańca:
W. Módl się za nami, święty Józefie.
O. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się:
Boże, Ty od wieków obrałeś świętego Józefa do usług Twego Syna Jednorodzonego i Jego Najukochańszej Matki i uradowałeś Go zaszczytnym mianem Męża Niepokalanej Panny i Ojcem Twego Najdroższego Syna, prosimy Cię pokornie, abyś przez wszystkie usługi, które On wyświadczył Jezusowi i Maryi na ziemi, uczynił nas godnymi Jego wstawiennictwa na ziemi, a w niebie raczył nam pozwolić na Jego pożądane towarzystwo. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.



środa, 14 marca 2018

Koronka na uczczenie 15 Tortur Pana Jezusa w Ciemnicy


Na początku Różańca:
Ojcze Niebieski, ofiaruję Ci ukryte Męki, jakie Pan Jezus wycierpiał w nocy przed Swoją śmiercią - na wynagrodzenie za grzechy moje i za grzeszników całego świata.
Zamiast Ojcze nasz:
Najsłodszy Jezu, racz przyjąć skromną daninę mojej miłości, prze którą pragnę Cię pocieszyć.
Zamiast Zdrowaś Maryjo:
O mój Jezu kocham Cię i uwielbiam za twoje Tortury i Krew przelaną w Ciemnicy.
Na zakończenie:
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami i Ty któraś współcierpiała Matko Bolesna przyczyń się za nami.

niedziela, 11 marca 2018

ROZWAŻANIA RÓŻAŃCOWE ZE ŚW. ALOJZYM ORIONE


 TAJEMNICE RADOSNE


1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Fiat – niech się stanie! Cierpiący, podniesiony, poniżony, przydatny do czegoś lub nieużyteczny nikomu, zawsze będę Cię czcił i zawsze będę Twój, o mój Boże! Samotny i nieznany jak kwiat na pustyni, błądzący jak ptak bez gniazda, zawsze, ale to zawsze Twój; Panie – najsłodsza miłości mojej duszy, moje usta wypowiedzą słowo poddania – takie jak słowo Tej, którą mi dałeś za Matkę; Fiat! Fiat! – Niech mi się stanie według słowa Twego.
(Por. Najpiękniejsze stronice, s. 27
2. Nawiedzenie św. Elżbiety

Nasze ziemskie matki przemijają i umierają; Maryja zaś, Matka naszych matek, jest tą wielką Matką, która nie umiera. Upłynęło już dwadzieścia wieków, a Ona dzisiaj bardziej żywa niż wtedy, gdy śpiewała „Magnificat” i prorokowała, że wszystkie pokolenia zwać Ją będą błogosławioną. Maryja trwa, żyje, bo Bóg pragnie, aby wszystkie pokolenia uważały i miały Ją za Matkę. Maryja jest miłosierną i najświętszą Matką, która jaśnieje chwałą i miłością na widnokręgu chrześcijaństwa.
(Listy, s. 373)
3. Narodzenie Pana Jezusa

O, Boże światło Jezusa Dzieciny! O, słodka i święta dobroci Boga i Bożego Kościoła! (...) Dobroć zawsze zwycięża. Ona jest ukryta nawet w sercach najbardziej zimnych, samotnych i zaniedbanych. Miłość zwycięża nienawiść, dobro zwycięża zło, światło zwycięża ciemność! Cała nienawiść, wszystko zło i ciemności tego świata, czym są wobec światła tej nocy Bożego Narodzenia? Niczym! Wobec Jezusa i to Jezusa Dzieciny są właśnie niczym.
 (Listy, s. 114)
4. Ofiarowanie Pana Jezusa
Potrzebny jest duch wspaniałomyślności, ale nie ten zwykły, tylko wielki i mężny, oparty na Bogu i w jedności
 z prawdziwą pokorą, duch wspaniałomyślności, rozpalony wiarą i młodzieńczą odwagą «in Domino» – w Panu. (...) Trzeba, abyśmy się oddali na służbę Bożą i bliźniego ze świętą i najsłodszą miłością, rozumnie i wielkodusznie, abyśmy płonęli szlachetnymi porywami i to aż do wyniszczenia samych siebie w sposób najbardziej wspaniałomyślny.

(Listy, s. 335n)
5. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni
Spraw, o Panie, żebyśmy kroczyli zawsze prostą drogą pod Twoim wejrzeniem – zawsze u stóp Twojego Kościoła, w wielkiej pokorze, prostocie i radości. O słodki Jezu, o Jezu miłości! Chcemy Cię kochać i służyć Ci w wielkiej miłości i świętej radości – stale zadowoleni z powodu błogosławionej nadziei, miłując rzeczy pokorne i proste i tak się nimi posługując, o Jezu, jak nas nauczyłeś Twoim narodzeniem, Twoim życiem...
(Najpiękniejsze stronice, s. 11n)

TAJEMNICE ŚWIATŁA

1. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
Próby i cierpienia przyjęte z rąk Bożych jeszcze bardziej wzmocnią naszą wiarę. (...) Odwagi więc, ponieważ przyszłość należy do Chrystusa i do tych, którzy żyją życiem wiary – wiary zaangażowanej w prawdzie i miłości aż do ostatniego tchnienia, aż do całopalnej ofiary dla zbawienia braci. (...) Nie prośmy Jezusa, aby nas uwolnił od utrapień i krzyży, bo byłoby to największym nieszczęściem. Prośmy Go raczej, abyśmy zawsze spełniali tylko Jego wolę, tak jak będzie nam ona oznajmiona przez święty Kościół
(Listy, s. 368-369).
2. Objawienie się Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej.
Bądź pozdrowiona o Maryjo, łaski pełna; wstawiaj się za nami! (...) Przyjdź i wlej w nas obfity strumień życia wewnętrznego i uduchowienia; spraw, aby nasze serca płonęły miłością do Jezusa i do Ciebie, byśmy widzieli i służyli w bliźnich Twojemu Boskiemu Synowi. Spraw, żebyśmy w pokorze, w milczeniu oraz nieustannej gorliwości upodabniali nasze życie do życia Chrystusowego, byśmy Mu służyli w świętym weselu i w radości ducha przeżyli cząstkę dziedzictwa Pańskiego, w tajemnicy krzyża – misterium crucis.
 (Listy, s. 377n).
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.
Nasz Bóg jest Bogiem miłości, kocha nas bardziej niż ojciec swego syna; Jezus Chrystus – Bóg nie zawahał się ofiarować samego siebie na krzyżu z miłości do rodziny ludzkiej. W najnędzniejszym z ludzi lśni obraz - podobieństwo Boga. Kto daje biednemu, Bogu daje i z ręki Boga otrzyma wynagrodzenie.(...) Oby Opatrzność Boża przysłała nam ludzi miłości.(...) Bądźmy apostołami miłości, czystej miłości – miłości wzniosłej i powszechnej. Starajmy się, żeby zakrólowała miłość przez łagodność serca, przez wyrozumiałość i wzajemną pomoc, przez podanie sobie ręki na wspólną drogę. Siejmy szeroką dłonią dzieła dobroci i miłości, a gdziekolwiek przechodzimy, ocierajmy łzy płaczącym.
 (Listy, s. 326n).

4. Przemienienie na Górze Tabor.
 Spraw, o Panie, aby całe moje życie było ofiarą i hymnem – hymnem na cześć Bożej miłości i całopalną ofiarą dla Ciebie, o mój Panie. (...) Od Ciebie Jezu, Miłości i Życie moje, od Ciebie ukrzyżowanego, o Panie, od Ciebie eucharystycznego, od Ciebie Miłości nieskończona; od Ciebie, Głowo i Boże Miłosierdzie, niech zstąpi na mnie grzesznika i na moich braci: - niech się rozleje [miłość] jak światło słońca, które lśni nad dobrymi i nad złymi – jak słońce, a nawet jeszcze bardziej, niech się rozszerza fala Twej Miłości, która wszystko oczyszcza, przenika i przemienia; skąd zanurzeni w Tobie, o Boże (...) w nieskończonym oceanie światła i łaski, (...) wyśpiewujmy na wieki  miłosierdzie Pana, a będziemy na wieki błogosławieni przez Ojca, Syna i Ducha Świętego!
 (Najpiękniejsze stronice, s. 59n)
5. Ustanowienie Eucharystii.
Beze Mnie nic uczynić nie możecie – powiedział Pan Jezus. Jest potrzebny Pan Jezus! Pan Jezus codziennie i nie poza nami, ale w nas – nie tylko w sposób duchowy, ale sakramentalny.
On będzie naszym życiem, naszym pokrzepieniem i naszym szczęściem. Wszystko musi jedynie i wyłącznie opierać się na Najświętszej Eucharystii: nie ma innej pomocy, nie ma innego życia zarówno jeśli chodzi o nas, jak i naszych biednych. Tylko opierając się na ołtarzu, na mensie tego Boga, który jest pokorą i miłością, nauczymy się stawać dziećmi i w obcowaniu z naszymi braćmi nauczymy się ich kochać tak, jak tego pragnie Pan.

(Por. Listy, s. 207n)


TAJEMNICE BOLESNE
1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu
Chrystus nie miał żołnierzy, nie chciał ich nigdy mieć. Nie chciał, żeby Jego imię było wypisane na głazach masywów górskich, ale w sercach ludzkich. Ten Król nikomu nie uczynił nic złego; czynił natomiast dobrze wszystkim, podobnie jak światło słońca, które spływa na dobrych i na złych (...). Nie był przyczyną płaczu, ale sam płakał za wszystkich i to płakał krwią. Osuszał łzy tylu ludziom i tylu duszom zagubionym.
 (Por. Listy, s. 112
2.      Biczowanie Pana Jezusa

Niech nas nie odstraszają ciężkie próby ani utrapienia, ani też cierpienia. Bóg mnoży cierpienia i utrapienia u tych dusz i w tych dziełach, które kocha (...). Jeżeli po tych utrapieniach przyjdzie wiele innych – o co proszę i się spodziewam – jeżeli nastąpi jakaś śmierć, a serca nasze, o bracia drodzy, zaleją się krwią i zostaną rozdarte, wezwiemy pomocy Boga, której nie brakuje; niech przyjdzie Pan, by umieścić wewnątrz, na zewnątrz i nad nami swój godny uwielbienia krzyż – boski zadatek Jego miłości. Niech przyjdzie Jezus Chrystus, aby jako suweren królować nad prochami naszej ludzkiej natury, nad naszą nędzą, a każde cierpienie niech spowoduje ofiarę szczerą, postanowienie święte i hojne błogosławieństwo.
(Listy, s. 79n)
3. Ukoronowanie Cierniem Pana Jezusa
Ponad wszystko i ponad wszystkich stawiajmy Pana Jezusa Chrystusa i to ukrzyżowanego. Nie ma innego zbawienia i innego życia. Owszem, Pan Jezus chce królować, ale z drzewa; chce zwyciężać, ale miłością; chce triumfować, ale w miłosierdziu.
(Por. Listy, s. 389
4. Dźwiganie krzyża na Kalwarię
Lecz, aby godnie służyć Panu i aby kochać Go w krzyżu i jako ukrzyżowanego – ponieważ Jezusa można kochać i służyć Mu tylko na krzyżu i będąc wraz z Nim ukrzyżowany – jest rzeczą bezwzględnie konieczną, abyśmy mieli z łaski błogosławionego Boga silną wolę i ducha wspaniałomyślności (...). Nasze małe zgromadzenie powinno być (...) rodziną zakonną pokornych i mocnych w wierze i woli poświęcenia się z Jezusem Chrystusem
i dla Jezusa Chrystusa u stóp Kościoła; zgromadzeniem ludzi pełnych samozaparcia i ofiary z miłości do Boga.

 (Por. Listy, s. 335
5. Śmierć na krzyżu
Niegodziwie prześladowany i zdradzony, nawet będąc na krzyżu, błagał wielkim głosem Ojca niebieskiego o przebaczenie dla barbarzyńców, którzy Go krzyżowali. On (...) oddał swoją boską krew i swoje życie za ludzi bez różnicy – za Żyda, Greka, Rzymianina czy barbarzyńcę; prawdziwy Król Pokoju (...). Umarł z rękami rozciągniętymi pomiędzy niebem i ziemią przywołując wszystkich i aniołów, i ludzi – do swojego serca otwartego i rozdartego, pragnąc objąć i zbawić w tym Boskim Sercu wszystkich, ale to wszystkich.
 (Listy, s. 113)

TAJEMNICE CHWALEBNE
1. Zmartwychwstanie
Chrystus zmartwychwstał (...)! Podnieśmy wzrok wiary, o bracia; Oto Chrystus przybywa Żyjący z żyjącymi, aby swoim życiem dać nam życie przez obfite wylanie odkupienia (...). Niech zmartwychwstanie Chrystus także w nas, jeślibyśmy, kiedyś upadli w drodze; niech żyje w nas przez swoją łaskę i my żyjmy w Nim i dzięki Niemu, gdyż poza Chrystusem nie ma życia ani prawdziwej radości.
 (Listy, s. 329)
2.  Wniebowstąpienie
Za Chrystusem otwierają się nowe nieba - jakby jutrzenka triumfu Boga! Ukazują się nowe narody, nowe zdobycze; wszystko to jest niewidzialnym dotąd triumfem wielkiej i powszechnej miłości, ponieważ ostatecznie zwycięża On – Chrystus, a Chrystus zwycięża w miłości i miłosierdziu. Przyszłość należy do Niego – do Chrystusa, niezwyciężonego Króla.
 (Listy, s. 329)
3.  Zesłanie Ducha Świętego
Duch Święty jest źródłem Boskiej prawdy, miłości, pokoju, pokrzepienia, wewnętrznej błogości. Najświętsza Maryja Panna, która na pewno znajdowała się na owym dostojnym zebraniu w Jerozolimie wraz z apostołami i uczniami oraz pobożnymi kobietami skupiona na modlitwie, niech nam wyjedna, abyśmy żyli rozpłomienieni miłością i rozpalali Boską miłość we wszystkich duszach.
 (Listy do PSMC, 236 nn)
4. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Kościół święty poucza nas, że cześć i chwała składana Maryi spływa na samego Boga, Bóg bowiem wielką uczynił Maryję. A uczynił Ją wielką dlatego, ponieważ wiedział, że była najpokorniejsza. Uczynił Ją wielką, pełną łaski, błogosławioną nad wszystkie niewiasty, najczystszą i niepokalaną, bo wybrał Ją na Matkę: «Dziewico Matko, Córko Twojego Syna; Pokorna, ale nad wszystkie wyniosła, Zamierzeń Boskich Skarbnico jedyna».
(Listy, s. 374)
5. Ukoronowanie Matki Najświętszej na Królową nieba i ziemi
Czcijmy Maryję! Udoskonalajmy naszą duszę przez dzieła wiary oraz miłość względem Boga i bliźnich. Czcijmy Maryję – wyzbywając się pychy i żyjąc w wielkiej pokorze  – Maryja była tak bardzo pokorna! Czcijmy Maryję! Wzywajmy Ją. Prośmy pokornie, żeby udzieliła nam nieco swej niepokalanej czystości i oczyściła nas; żeby nam udzieliła prostoty czystego serca oraz wskazała, co uważa Bóg i czego pragnie. Czcijmy i kochajmy Maryję! Jutro w niebie połączymy się z aniołami oraz z Nią w radości i niewymownym weselu; w Najświętszej Maryi Pannie i z Nią będziemy czcili i kochali wiecznie Boga.
(Por. Najpiękniejsze stronice, s. 95n

niedziela, 4 marca 2018

RÓŻANIEC Z DOPOWIEDZENIAMI Z MODLITWĄ O PRZEBACZENIE



Różaniec z dopowiedzeniami odmawia się jak zwykle, z tym, że w każdym Zdrowaś Maryjo...
 po słowie "Jezus" dodać należy odpowiednie do tajemnicy dopowiedzenie, po czym kontynuuje się Pozdrowienie Anielskie, mówiąc: " Święta Maryjo"... . W modlitwie tej, przez wstawiennictwo Niepokalanej Matki, można prosić Boga o dar przebaczenia i pojednania dla siebie lub bliźnich 
( przy modlitwie za innych należy dopowiedzenie odpowiednio zmienić na liczbę mnogą, np;
 ...abyśmy odzyskali radość, darowali urazy, odnaleźli pokój i pojednanie itd.).

 Przykład; Zdrowaś Maryjo, łaski pełna. Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Jezus, który począł się w Twoim dziewiczym łonie, abym odzyskał radość.
Święta Maryjo , Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinie śmierci naszej. Amen.

TAJEMNICE RADOSNE

ZWIASTOWANIE: ...Jezus, który począł się w Twoim dziewiczym łonie, abym odzyskał radość.

NAWIEDZENIE ŚW. ELŻBIETY: ...Jezus, który ma moc napełnić mnie - jak małego Jana - Duchem Świętym, abym darował urazy.

NARODZENIE JEZUSA: ... Jezus, który narodził się w Betlejem, abym odnalazł pokój
 i pojednanie z bliźnimi.

OFIAROWANIE JEZUSA:...Jezus, w którym Symeon rozpoznał światło na oświecenie pogan
 i który rozprasza moją ciemność.

ZNALEZIENIE JEZUSA: ... Jezus odnaleziony przez Ciebie, Maryjo, który pragnie żyć
 w świątyni mego serca

TAJEMNICE ŚWIATŁA

CHRZEST JEZUSA W JORDANIE: ... Jezus, który wchodząc w wody Jordanu, wziął na siebie
 mój grzech i słabość.

CUD W KANIE: ... Jezus, który przemienił wodę w wino i ma moc przemienić mój ból w radość przebaczenia.

GŁOSZENIE DOBREJ NOWINY: ...Jezus głoszący Ewangelię o królestwie radości, 
przebaczającej miłości, pokoju.

PRZEMIENIENIE NA GÓRZE TABOR: ... Jezus, umiłowany Syn Ojca, który pragnie mnie przemienić w Siebie.

USTANOWIENIE EUCHARYSTII: ... Jezus, który karmi mnie swoim Ciałem, abym kochał 
i przebaczał jak On.

TAJEMNICE BOLESNE

MODLITWA JEZUSA W OGRÓJCU:...Jezus, który dla mnie pocił się krwawym potem, 
abym był wolny od więzów nieprzebaczenia.

BICZOWANIE JEZUSA:... Jezus, którego krew tryskająca przy biczowaniu uzdrawia moje rany.

CIERNIEM KORONOWANIE: ...Jezus dla mnie koronowany cierniem, abym przebaczył 
wszelkie poniżenie.

DROGA KRZYŻOWA: ...Jezus dźwigający krzyż na Golgotę , abym  błogosławił tych, którzy mi złorzeczą.

ŚMIERĆ JEZUSA NA KRZYŻU:...Jezus za mnie oddający życie na krzyżu, abym miłością 
pokonał wszelką wrogość.

TAJEMNICE CHWALEBNE

ZMARTWYCHWSTANIE: ... Jezus, który powstał z martwych, aby mnie wyprowadzić 
z ciemności do światła.

WNIEBOWSTĄPIENIE: ...Jezus, który wstąpił do Ojca, abym odnalazł szczęście królewskiego dziecka.

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO: ...Jezus, który zesłał na Kościół Ducha Świętego dającego 
nam miłość i pojednanie.

WNIEBOWZIĘCIE:... Jezus, który uczy mnie przebaczać, abym jak Ty, Maryjo, został wzięty 
do nieba.

UKORONOWANIE MARYI NA KRÓLOWĄ NIEBA I ZIEMI: ... Jezus, który uczynił Ciebie, Maryjo, Królową i Matką pojednania ludzi i narodów.

/Modlitewnik, Przebaczenie ma moc, Twoja droga do uzdrowienia/
IMPRIMATUR
nr 176/2014, z dnia29.01.2014
bp Jan Szkodoń, wikariusz generalny
ks. Kazimierz Moskała, wicekanclerz
ks. dr Stanisław Szczepaniec, cenzor

RÓŻANIEC ŻYCIA





Krzyk lub płacz żałosny nowe życie budzi
Anioł sznur z perłami do nieba mocuje
Po sznurze, jak różańcu, płyną losy ludzi
Na nim znaki tajemne Pan Bóg wypisuje

Na różańcu życia są radości i smutki
Żałoba, czasem droga pusta, kamień wystający
Bóg ludzi obdziela różnymi perłami
I różną długością od ziemi... do nieba

Są różańce życia z jednym znakiem tylko
Ot, zaledwie krzyżyk... i różaniec znika
Jeden podmuch mały i życie zanika
Pamięć po nim w sercu na długo zostaje

Są różańce życia długie ponad siły
Na końcu same krzyże bolesnej choroby
I choć ręce nadal trzymają go wiernie
Trzeba modlitw wielu i pomocnych dłoni

Jak przedziwnie Boże, wplatasz tajemnice wielkie
W ten ludzki różaniec, ślad duszy na ziemi
Czy człowiek rozpozna je na swojej drodze ?
Czy odnajdzie Miłość, Wiarę i Nadzieję ?

Jak ślepcy szukamy po omacku pereł
Mylimy Twe dary z ziemskimi darami
Miłości szukamy według ludzkich recept
Na krzyż natrafiamy...

A on, jak drogowskaz staje, gdy mylimy drogę
Zbyt szybko, o Boże i niezbyt starannie
Czytamy Twe znaki ukryte w różańcu
Tajemnic jego do końca nie znamy...

Wszak jedną, Bolesną, Bóg odkrył przed nami
Jak prawdę, o której pamiętać nie chcemy
Różaniec życia raz jest darowany
Jak prezent, tak piękny...
Że niepowtarzalny

Barbara Kacperska